Baş AğrısıBaş ağrısı ve migren hakkında her şey

Gerilim Tipi Baş Ağrısı

Tarih: Yazar: Kategori: Baş Ağrısı Türleri with 0 Yorum

gerilim tipi bas agrisi nedenleri 300x225 Gerilim Tipi Baş AğrısıEn sık görülen baş ağrısı çeşitlerinden biri ‘Gerilim Tipi’ baş ağrısıdır. Bu tip baş ağrılarında başta sıkışma ve ağırlık hissederiz. Genellikle ağrılar başın ön veya arka tarafında olur. Bu ağrılar lökalizedir. Günlük hayatı etkilemeyen bu ağrı çeşidi genellikle hafif veya orta şiddetlidir. Erişkin yaşta kişilerde görülme ihtimali yüsektir.

Gerilim Tip Baş ağrısı Nedenleri

  • Büyük çoğunluğu stres, depresyon gibi psikolojik etkenlerden kaynaklanır.
  • Postürün de etkisi görülür.
  • Eğer baş-boyun bölgesinde, kas ve eklem yapısı bozukluklarınız varsa

Tanı nasıl konuyor?

Gerilim Tipi baş ağrısı çeken kişilerde genellikle baş bölgesinde basınç veya gerilim hissedilir. Ağrılar orta ve hafif şiddette oluyor. Bulantı kusma, ışık ve sese hassasiyet görülmüyor migrenin aksine. Bu tip baş ağrısının olduğunun saptanması için aynı zamanda başka rahatsızlığınızın olmadığının kanıtlanması gerekiyor.
Bu tip baş ağrsının genel belirtisi yılın 180 güne yakınında ağrı çekmeniz. Ve her atağın 30 dakika ve 7 gün süresince devam etmesidir.

Nasıl tedavi ediliyor?

  • Tedavisinde ağrı orta şiddette olduğunda ağrı kesiciler kullanılıyor. Kullanıla ilaçlar ağrı kesiciler , antiinflamatuvar ilaçlar anı zamanda kas gevşeticiler ve antidepresanlardır.
  • Bunun yanında yoga, meditasyon, plates, yüzme benzeri aktiviteler yapılması fayda sağlar.
  • Nöral terapi ve akupunktur entegratif tıp içinde yer alan etkili tedavi yaklaşımlarıdır.

Tagged , , , ,

Yorum yapın!

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*